TEŠKI DANI ZA KONAKOVIĆA Evo ko bi mogao napustiti stranku ako se ne riješi pitanje...
Posljednjih dana je medijski aktuelna tema o podjelama u stranci Narod i Pravda.ž
Dok predsjednik te stranke Elmedin Konaković javnost uvjerava u suprotno, mnogo je činjenica koje idu u prilog priči da bi NiP mogao doživjeti velike promjene.
I predsjedavajući Gradskog vijeća Grada Sarajeva Jasmin Ademović je kazao kako će razmotriti svoj status u NiP-u ukoliko se neke stvari ne promjene, a kolege sa portala Walter su istražile šta se dešava "ispod površine" u ovoj stranci koja je osnovana 2018. godine.
"U NIP-u ne postoji odluka koju sam predložio a da nije dobila podršku", u medijima posljednjih dana poručuje predsjednik ove stranke Elmedin Konaković, komentarišući priče o podjelama.
Međutim, prema svemu što znamo, status „stanje uobičajeno“ daleko je od istinitog budući da unutar NiP već mjesecima bukti sukob između gatačkog klana (koji predvode Aljoša Čampara i Denis Zvizdić) i klana Ademovići; ovo je već postalo pitanje svih pitanja, ali i pitanje budućnosti Naroda i pravde, pišu kolege sa pomenutog medija.
Činjenica je da će Elmedin Konaković nakon loših izbornih rezultata u Sarajevu teško i dalje moći kupovati vrijeme i uvjeravati glasače da je njegov NIP demokratski i da su podjeljenosti dozvoljene. Stranka je u raskolu i to je jedini dojam u javnosti dvadesetak dana nakon lokalnih izbora u BiH.
A sukobi u stranci javno su eskalirali uoči izbora, nakon sastanka Općinskog odbora NIP Centar kada je Jasmin Ademović pozvao kandidata Demokratske fronte (DF) za načelnika Općine Centar Sarajevo Denisa Gratza, kako bi mu ova organizacija pružila podršku.
I upravo je stanje u Općini Centar i podrška gatačkog klana Srđanu Mandiću indukovalo sukob dvije ranije uspostavljene frakcije unutar stranke koje predvode, kako smo to već naveli, Aljoša Čampara, odnosno Kemal Ademović. Fudbalskim žargonom, Čampara zasad vodi 1:0, preuzevši kontrolu nad sigurnosnim kadrovskim rješenjima u MUP-u Kantona Sarajevo i Direkciji za koordinaciji policijskih tijela BiH.
Najodgovornijeg za sarajevski debakl, predsjednika KO NIP-a i predsjedavajućeg Skupštine Kantona Sarajevo Elvedina Okerića, Konaković zbog loših rezultata nije smijenio, ali ukoliko to uskoro to ne uradi, izvjesno je da bi stranku mogli da napuste i neki njeni ključni ljudi. Konaković je svakako svjestan da bez odlaganja mora povući radikalne poteze ili će stranka doživjeti sudbinu Radončićevog SBB-a.
Čampara i Zvizdić već duže su neskriveno nezadovoljni stanjem u NiP-u, što potvrđuje i činjenica da u posljednje vrijeme nisu eksponirani u javnosti. U izbornoj noći na zajedničkom snimku Zvizdić se skrivao u drugom redu, a Čampara nezainteresovano tipkao na telefon.
Iz nekoliko izvora je potvrđeno da će, ukoliko Konaković ne smijeni Okerića i(li) ne ode Kemal Ademović, Zvizdić i Čampara gotovo izvjesno napustiti NIP. Pri tome je nekoliko opcija u igri. Najizglednije je da bi Čampara, koji je na račun vlastite stranke odmah po objavi prvih nezvaničnih rezultata otvoreno kritizirao stanje u NIP-u, u tom slučaju pokušao napraviti Klub u Skupštini KS i zatražio rekonstrukciju Vlade Kantona Sarajevo.
S druge strane, pred uvijek ambicioznim Zvizdićem tri su opcije na stolu. Prva je da napravi svoju listu – Stranka za Sarajevo; druga da priđe Efendiću u Stranku za BiH kako bi ga ta stranka kandidirala za člana Predsjedništva BiH, ili u najgorem slučaju postavila kao nosioca državne liste. Treća najmanje realna opcija je povratak u SDA.
Podsjećamo da je prije pola godine Klub NIP-a napustila i kantonalna zastupnica Arijana Memić, bliska Čampari, koji joj je kao ministar policije KS pružao bezrezervnu podršku u istrazi za ubistvo njenog brata Dženama Memića.
„Sve ono što sam govorila u prvoj diskusiji nisu problemi od jučer. To je ono o čemu govorim proteklih godina i mjeseci. Skretala sam pažnju i ministru i pojedinim kolegama iz Kluba. Oni su se oglušili na to i mislili da ću ja to tako da progutam“, izjavila je tada Arijana Memić.
Izvjesno je da će Konaković Čamparu i Zvizdića uvjeravati da će se riješiti Ademovića i Okerića – i obrnuto, no pitanje je šta će uraditi, svjestan snage i „infrastrukture“ gatačkog klana, ali, s druge strane, i Ademovićevih veza s velikim dijelom i stranačke infrastrukture i dijelom bivših glasača SDA.
Magazin PRESS / Source
Post a Comment