RUSKI AMBASADOR U BIH DOLIJEVA ULJE NA VATRU Dodik je upravu a Šmit je...


Ruski ambasador u BiH Igor Kalabuhov u intervjuu za agenciju Srna ponovo je osporavao legitimitet visokog predstavnika Christiana Schmidta i braneći predsjednika RS-a Milorada Dodika. U razgovoru je, govoreći o situaciji u BiH, ponovo "dolijevao ulje na vatru" podižući ionako visoke tenzije na političkoj sceni u BiH, ponavljajući stavove koje već godinama iznosi Dodik.

Ruski ambasador u BiH Igor Kalabuhov rekao je da Republika Srpska ima potpuno pravo da se ponaša kao da visoki predstavnik u BiH trenutno ne postoji i ocijenio da je razlog sudskog procesa protiv predsjednika Srpske Milorada Dodika apsurdan.

PREKRŠENE PROCEDURE
- Dodika optužuju zbog nepoštovanja odluka koje je nametnula privatna persona koja nije visoki predstavnik i kao takva nema ovdje odgovarajućih kompetencija. Osim toga, predsjednik Republike predstavlja izbornu volju većine građana i njegovo suđenje po pitanju suprotstavljanja spoljnom diktatu je bukvalno kršenje Ustava Republike Srpske, istakao je ruski ambasador.

Na pitanje postoji li mehanizam kojim bi bila osporena funkcija Christiana Schmidta, Kalabuhov je naveo da, za sada, sa pravne tačke gledišta, visoki predstavnik u BiH ne postoji i njegova funkcija je prazna.

- U postojećim pravnim dokumentima od Daytona, pa sve do konferencija Vijeća za sprovođenje mira (PIC), uključujući Bonsku konferenciju 1997. godine ne spominju se nikakva ograničenja niti pravni mehanizmi smjene visokog predstavnika sa njegove funkcije. Podrazumijeva se da se to može uraditi konsenzusnom odlukom svih članica PIC-a - rekao je ruski ambasador.

Prema Kalabuhovljevoj ocijeni u BiH postoji slučaj "samozvane uzurpacije vlasti".

- Uzimajući u obzir da su se sve kritične situacije temeljno razmatrale preko zvaničnih izvještaja u Vijeću sigurnosti UN, uključujući izveštaje samog visokog predstavnika, mislim da je Vijeće sigurnosti jedinstvena institucija koja može dati odgovor na novonastalu situaciju, naveo je ruski ambasador.

Kalabuhov smatra da predstavnici kolektivnog zapada guraju svoje interese u ovom tijelu, ignorišući pravne norme.

- Sa naše tačke gledišta procedure imenovanja visokog predstavnika bile su prekršene više puta. Prvo, kandidatura Christiana Schmidta nije bila usaglašena konsenzusom u Upravnom odboru PIC-a kao što je bilo 25 godina, niti bila prihvaćena od sva tri konstitutivna naroda BiH, pojasnio je Kalbuhov.

Drugo, napomenuo je ruski ambasador, postoji i kontradiktornost sa Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma, dok kandidatura Schmidta nije ni odobrena rezolucijom Vijeća sigurnosti, koji je članom sedam Povelje UN zadužen za nadgledanje situacije u BiH.

Kalabuhov je izjavio da je ovakvo tumačenje bilo potvrđeno više puta čak i od samog Upravnog odbora PIC-a u kominikeu 26. novembra 2021. godine, kao i u rezoluciji Parlamentarne skupštine Vijeća Evrope 234 /2002/, u kojoj se, kako on navodi, kaže da visoki predstavnik mora da bude odobren od Vijeća sigurnosti UN.

- Relevantna rezolucija ponuđena od Rusije i Kine 22. jula 2021. godine bila je bahato odbijena od zapadnih članica PIC-a i od tog trenutka funkcija visokog predstavnika ostaje upražnjena, dok sam PIC radi potpuno nelegitimno kao grupa pojedinih ambasadora koji nemaju prava da savjetuju, a kamoli da nameću nešto narodima BiH, naglasio je ruski ambasador.

PREVOD DEJTONSKOG SPORAZUMA
Kalabuhov smatra da je potpuno iskrivljen smisao takozvanih bonskih ovlaštenja.

Ruski diplomata podsjetio da je na početku bilo predviđeno da takozvana bonska ovlaštenja budu samo alat za uklanjanje sa funkcija nekooperatvnih političara, te za razradu privremenih državnih mehanizama sve dok se ne dogovore sva tri konstitutivna naroda.

- Međutim, to se nikad nije desilo i vidimo da se bonska ovlaštenja koriste za donošenje ne samo privremenih zakona, nego čitave strukture državne uprave o kojoj nikad nije bio postignut nikakav konsenzus u zemlji - upozorio je Kalabuhov.

Generalno, rekao je Kalabuhov, OHR je postao anahronizam.

- Stoga, OHR, kao alat spoljnog protektorata, mora da bude zatvoren - poručio je ruski ambasador.

Kalabuhov je istakao da Rusija polazi od toga da je Dejtonski sporazum osnov razvoja BiH kao zemlje tri ravnopravna naroda i dva entiteta.

- Budućnost je u rukama samih državljana BiH, poručio je Kalabuhov, prenosi RTRS.

On je podsjetio da Dejtonski sporazum ima dugu istoriju ne samo u smislu izrade teksta, već i njegovih tumačenja.

- U tom smislu vrlo je slikovito da trenutno u BiH ne postoji zvaničan prevod Dejtona, uključujući i sam Ustav zemlje na jezik bilo kojeg od tri naroda, autentičan Dayton je verifikovan samo na engleskom, istakao je Kalabuhov.




Magazin PRESS / Oslobođenje


 

Pokreće Blogger.