MLADEN BOSIĆ OTKRIO Cilj sastanka nije bilo rješenje izmjena Ustava, već...
Ovog utorka u političkim minutama Jutarnjeg programa na Federalnoj televiziji gostovao je Mladen Bosić, zastupnik SDS-a u Parlamentarnoj skupštini BiH.
Zbog čega SDS nije prisustvovao sastanku o izmjenama Ustava BiH? Kako o izmjenama najvažnijeg dokumenta u zemlji postići sagalasnost i osigurati potrebnu većinu?
Šta misli o prijedlogu HDZ-a BiH o izmjenama Izbornog zakona BiH? Kakva su predviđanja za tehničke izmjene Izbornog zakona usvojene u Zastupničkom domu BiH? Hoće li u konačnici pitanje izbornog integriteta biti dogovoreno i usvojeno ili će ga nametnuti visoki predstavnik u BiH?
Očekuje li u martu od Evropske unije otvaranje pregovora sa BiH ili opomenu za političare?
''Jednostavno poziv nije imao smisla, znači, imate skupštinsku većinu koja donosi sve odluke i koja treba da se dogovori i predloži bilo kakve zakonske promjene pa i promjene Ustava. Bez dogovora unutar parlamentarne većine nema svrhe uopće pričati o bilo kakvom dogovoru. Logično bi bilo da se oni dogovore, izađu sa nekim prijedlogom i traže podršku opozicije. Ovdje je evidentno da sastanak i nije sazvan da bi se došlo do nekih rješenja nego da bi se neki unutrašnji odnosi regulisali jer evidednto je da je došlo vrijeme za naplatu formiranja ove skupštinske većine. Sad je trenutak kada one koji su ulazili u skupštinsku većinu pokušavaju da provedu svoje političke ciljeve koje su postavili. Prije svega, HDZ sa rješavanjem pitanja izbora hrvatskog člana Predsjedništva, SNSD sa svojom agendom i tu je Trojka, čini mi se, u vrlo nezavidnoj situaciji. Izgleda da je nepoznato šta su oni obećavali sve da će riješiti i na osnovu čega su uopće došli do toga da budu na vlasti. I došlo je vrijeme za naplatu. Zato je i sazvan taj sastanak. Ne da bi se riješilo pitanje, nego da se izvadi neko iz situacije u koju je sam sebe doveo. Opozicija ne može izvući Trojku, ona je već dugo vremena od kako su došli na vlast, za nefunkcionisanje optuživala opoziciju. Za nefunkcionisanje vlasti kriva je opozicija, za propast ovog jučerašnjeg sastanka kriva je opozicija. Očigledno da imaju problem unutar sebe. Svima je jasno. Kada Dodik sazove sastanak u Laktašima svi se dotjeraju, očešljaju i budu u punom sazivu. Kada Čović sazove sastanak u Mostaru svi se okupe u najjačem sazivu, samo kada Konaković saziva sastanak dođe Košarac i ne znam ko je bio iz HDZ-a. Evidentno je da tu ne postoji ravnozeža političkih odnosa unutar sadašnje koalicije. To je, ustvari, posljedica toga. Šta su oni obećali ili šta su morali obećati na sastanku u Laktašima mi ne znamo. Znači zovete nas na sastanak poslije sastanka gdje ste nešto dogovorili i obećali. Oni da su htjeli da se o tome govori, obavijestili bi javnost ili bi govorili o tome prije sastanka. Javnost bi trebala da pita šta se radi iza leđa javnosti. Kakvi su dogovori, sve to ide na račun običnih ljudi. Sastanak je bio zatvoren za javnost, ali nije bio tajan. Normalno da je to razbuktalo maštu šta bi to moglo da bude. Sudeći prema reakcijama i ovome šta je rekao Košarac, očito da je i bilo tamo i čini mi se nakon svega da je bilo nešto što bi sada Trojka htjela da izbjegne'', kazao je.
''Ja mislim da su izmjene Ustava daleko. Ne postoji uopšte nikakva politička volja za izmjene Ustava. Priče oko Ustava su pokrenute u trenutku kada je trebalo riješiti pitanje Izbornog zakona i to tehničkog dijela Izbornog zakona. Odjednom se izbacuje priča o izmjenama Ustava. Vi znate da je nekoliko puta ranije pokušano da se izmijeni Ustav i da su ti pokušaju, osim u dijelu koji je definisao arbitražnu odluku za Distričkt Brčko, propadali jer je jako teško uskladiti želje i očekivanja raznih strana u BiH. I to je posao koji, zaista, traži da se nađe neki zajednički interes koji je evidentno zajednički za sve i na taj način se može doći do izmjene Ustava. U ovom slučaju su izmjene Ustava pozvane da bi dodatno zakomplikovale čitavu tu situaciju jer evidentno je da je sve zakočeno. Zadnju sjednicu Predstavničkog doma Paralmenta smo imali 20. decembra, sada je 30. januar i imamo danas sjednicu. Ništa na toj sjednici nema značajno kao što nije bilo ni na prethodnoj. Tačka denvnog reda je izmjene Zakona o VSTV-u i radi se o tome da traže da se produži rok za implementaciju tog zakona koji je usvojen i koji nije po evropskim standardima i koji ima u Zakonu novu odredbu da će se donijeti novi zakon u roku od godinu. I oni traže da se taj rok produži rok za implementaciju do marta i to zovu reformskim zakonima da se nešto radi. U blokadi je i Savjet ministara, a samim tim i Parlament BiH. Pretpostavljam čekajući da se vidi kakav će biti rasplet oko ovih pitanja koja su isplivala na površinu, oko Izbornog zakona i slično. Vidite, meni tu nije uopšte jasna pozicija visokog predstavnika. Visoki predstavnik je rekao da će dati rokove, dva roka su prošla. Rekao je ukoliko nisu sposobni da donesu odluku oko Izbora da će on u tom slučaju nametnuti taj zakon. Jučerašnja izjava govori da on neće nametnuti taj zakon. On je i onako veoma tanak kredibilitet koji je imao sada još više narušio. Ovo je zadnja kap koja treba da je dovoljna da se zatraži da napusti BiH jer svojim djelovanjem pravi više štete, nego koristi'', kazao je za FTV.
Magazin PRESS / Source
Post a Comment