OVO SU BILE TITOVE POSLJEDNJE RIJEČI Ljekar nakon 35. godina odlučio sve da objelodani


Bila je nedjelja, 4. maj. Uobičajeni televizijski program prekinuo je crni ekran. Trajao je 30 sekundi, a onda je Miodrag Zdravković, unaprjed određen glavni spiker Televizije Beograd, izrekao do tada nezamislivu rečenicu: “Umro je drug Tito”.

- Umro je drug Tito. To su večeras saopštili Centralni komitet Saveza komunista Jugoslavije i Predsjedništvo Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, radničkoj klasi, radnim ljudima i građanima, narodima i narodnostima Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.

Ovim riječima je Zdravković, tačno u 18:50, višemilionskom auditorijumu “od Triglava do Đevđelije” potvrdio najcrnje slutnje - doživotni predsednik SFRJ i Saveza komunista, vrhovni komandant oružanih snaga zemlje, čelnik Pokreta nesvrstanih i čovjek koji je upravljao Jugoslavijom punih 35 godina, Josip Broz Tito, preminuo je u Ljubljani, samo nekoliko dana prije svog 88. rođendana.

Ovom šokantnom, ali kratkom saopštenju prethodila je višemjesečna borba ljekara u Ljubljani da predsjednika SFRJ održe u životu. Tokom nje Titu je amputirana noga, a posljednje dane proveo je u komi iz koje se zapravo nikada ni nije probudio.

Doktor Milomir Stanković u to vrijeme bio je mlad doktor smješten na dužnost dežurnog ljekara pored Titove postelje. Zadatak mu je bio da zapisuje - dijagnoze, prognoze ljekara, terapije koje predsjednik uzima. Preminuo je u decembru 2019. godine kao jedan od posljednjih svjedoka posljednjih dana jugoslovenskog maršala.

O događajima kojima je svjedočio prvi put je progovorio u knjizi “Tito između života i smrti” objavljenoj tek 2016. a o svojim sjećanjima pričao je i u emisiji Mire Adanje Polak na RTS-u.

Upravo sjedeći pored Titovog bolničkog kreveta, doktor Stanković je čuo i posljednje reči Josipa Broza.

- Kad je vidio da je sve propalo njegove posljednje riječi su bile: “Šta sve ovo treba da znači?!” E sad, da li se to odnosilo na neke odluke koje je donosio ili na ljekare koji su mu obećavali da će terapija uspjeti, ne znam… Sredinom februara 1980. Tito već nije mogao da govori i do kraja života je bio u vještačkoj komi - ispričao je doktor Stanković.

Sledećeg dana, 5. maja, Plavim vozom iz Ljubljane u Beograd je, u posljepodnevnim satima, stigao kovčeg sa posmrtnim ostacima Josipa Broza. Tog i narednih dana, građani su u mimohodu odavali počast jugoslovenskom šefu države prolazeći pored njegovog kovčega u sali Skupštine Jugoslavije.

Tito je sahranjen 8. maja u Kući cvijeća na Dedinju. Sahrani je prisustvovalo više od 200 istaknutih ličnosti iz cijelog svijeta, a na posljednji počinak doživotnog predsjednika Jugoslavije ispratile su i stotine hiljada građana.


Magazin PRESS / Republika


 

Pokreće Blogger.