MREŽA KOJA DODIKU DONOSI MILIONE Čudni manevri oko vile, TV kuća i djeca preduzetnici


Milorad Dodik odavno nije samo političar, on je i biznismen, odnosno, svojevrsni šef golemog porodičnog koncerna u kojem su se djeca, ali i ostali članovi šire porodice, posvetili različitim vrstama djelatnosti, od poljoprivrede do marketinga i medijskog biznisa.

U svim medijskim istraživanjima o imovini političara u BiH Milorad Dodik, zajedno sa suprugom Snježanom, uvjerljivo vodi, piše portal net.hr i dodaje da zvaničnog registra imovine zvaničnika u BiH nema, ali postoji baza podataka Centra za istraživačko novinarstvo (CIN), koja sadrži podatke o prihodima i pokretnoj i nepokretnoj imovini oko 150 zvaničnika i političara vladajućih i opozicionih stranaka u BiH.

Prema zvaničnim podacima koje je skupio CIN, Dodik ima stan od 87 kvadratnih metara, poslovni prostor od 101 kvadrata, kuću sa zemljištem ukupne površine oko 25 hektara u Laktašima i Gradišci, te vilu od 342 kvadrata i garažu od 45 kvadrata u Beogradu, u elitnom kvartu, dakako.

U imovinskoj kartici koju je Dodik predao prije opštih izbora u BiH 2018. godine Centralnoj izbornoj komisiji – sam je svoju imovinu procijenio na 2,67 miliona maraka (oko 1,36 milijuna evra), ali smatra se da je i imovina najužeg kruga porodice vrjednija od tog iznosa.

Dio imovine dijeli sa suprugom Snježanom, a prije prijave podataka 2018. – prema evidenciji CIN-a, kako nam objašnjava glavni urednik Aladin Abdagić, imao je još i dva stana, svaki od 78 kvadrata, u Beogradu.

Međutim, krugovi porodičnog biznisa kod Dodika se šire i na njegovu djecu, ali i na mnogo širu porodicu – i mnogi bosansko-hercegovački mediji bilježili su poslovni uzlet mnogih firmi vezanih za članove uže i šire porodice Dodik u vrijeme dok on vodi Republiku Srpsku i obavlja dužnost člana Predsjedništva BiH, što bi se u uređenim demokracijama smatralo ili sukobom interesa ili bi bilo predmetom razmatranja je li bilo pogodovanja.

Sin i kći - u preduzetništvu od rane mladosti

Njegov sin Igor suvlasnik je firme "Fruit Eco" u Gradišci koja se bavi proizvodnjom i prometom voća i povrća, a prošle godine, 2020. ostvarila je prihod od prodaje u iznosu od 1,67 miliona KM (oko 853 tisuće eura). U Banjaluci sin Igor ima firmu "Leomax International", a zajedno sa sestrom Goricom ima i firmu  "Global Liberty" koja se bavi trgovinom drvnom građom, građevinskim materijalom i sanitarnom opremom, ali prošle godine su zabilježili nešto skromniji prihodi, od svega 84 hiljade evra.

Gorica je suvlasnica i restorana "Agape" u Banjaluci koji je u 2020. ostvario prihod od vrlo dobrih 750 hiljada evra. Ona je takođe, saznajemo u CIN-u, suvlasnica i radija "A radio".

Zanimljivo je da se kći Gorica, koja je diplomirala ekonomiju na Kipru, uz privatni biznis okušala i u državnoj upravi. Godine 2011. ona je, kako se navodi, izabrana za šeficu kabineta tadašnje ministrice za ekonomske odnose s inostranstvom Željke Cvijanović. U istoj Vladi u kojoj je njezin otac bio premijer.

Imanje koje je upisano na brata Milorada Dodika Gorana: on bio i prvi vlasnik tvrtke Agro voće u Laktašima koja raspolaže golemim parcelama na kojima se uzgaja voće i povrće.

U Laktašima je golemo imanje porodice Dodik, a tamo je i osnovana kompanija "Agro voće" koja je bila inicijalno firma Dodikova brata Gorana, ali danas se smatra da je vlasnički povezana i sa kćeri Goricom, a u njoj je i njezin suprug Pavle Ćorović, projektni menadžer.

Dodikov zet Ćorović uz posao projektnog menadžera takođe je, prema pisanju pojedinih portala u BiH, vlasnik nekoliko privatnih firmi koje bilježe pristojne poslovne rezultate, a to su "Agro Destil", "KBV Datacom" te "Red Box Media". Zajedno sa suprugom, Gorica Dodik je suvlasnica velikog stana (od 345 četvornih metara) u Banjoj Luci.

Posao razgranat i u Uniji?

Sam Milorad Dodik je jednom u Narodnoj skupštini Republike Srpske rekao da njegov sin sarađuje s firmom "Prontier" iz Banje Luke koja je specijalizovana za IT djelatnost, a mediji su često sumnjali da dobro prolazi na tenderima zbog pozadinske političke podrške.

Prošlu godine ta je firma završila s impresivnih 55 miliona konvertibilnih maraka prihoda, odnosno, oko 27 miliona evra. Takođe se smatra da je sin Igor najozbiljnije od svih članova porodice krenuo u međunarodni biznis. Nije tajna da se smatra kako je on uključen i u fond koji na području regije upravo pokreće veliki medijski projekt - Unu TV.

No ni on niti sestra Gorica ne žele javno govoriti o svim svojim udjelima i međunarodnim poslovnim poduhvatima.

Nakon što je gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković govorio o sumnjivim poslovima u obitelji Dodik te spomenuo da "bato i seka Dodik imaju 60-ak kompanija" uslijedio je demanti, a neki su bosansko-hercegovački mediji ironično konstatirali da su sestra i brat Dodik uzvratili Stanivukoviću da imaju "samo" pet kompanija.

Međutim, mreža porodičnih firmi iz uže i šire rodbine porodice Dodik je tako široka da ne čudi da je Stanivuković nakon što su mu sestra i brat Dodik objavili da imaju "samo" pet tvrtki uzvratio još žešće. "Vaše firme su i one na vašim zetovima, kumovima, sestrićima i povezanim osobama na kojima se vode. Takvih ima i više od 70…", dio je Stanivukovićeve objave s Twittera.

Čudni finansijski manevri oko vile u Beogradu

O Dodikovim nekretninama dosta se pisalo u medijima, i bosanskohercegovačkim i regionalnim. Posebno je bola u oči golema vila na Dedinju u Beogradu koju je kupio tokom svog političkog mandata, te je i dan-danas misterija porijekla novca. Pojavljivale su se i fotografije s raskošnog imanja u Laktašima, pisalo se o bazenima, ribnjacima – raskošno uređenom parku.

Na pitanje glavnom uredniku CIN-a Aladinu Abdagiću što se smatra posebno sumnjivim u cijelom imovinskom kompleksu porodice Dodik, on odgovara da je posebno zanimljiv način kupovine Dodikove vile u Beogradu 2007. godine. On je, naime, da bi vilu mogao upisati na svoje ime, morao platiti 850 hiljada evra Komercijalnoj banci, a novinarima CIN-a tada je iz banke rečeno da je prema važećem zakonu Dodik morao uplatiti taj novac da bi se uknjižio u novembru 2007. godine. Međutim, tek osam mjeseci kasnije on je digao kredit kod Pavlović International banke iz Bijeljine na iznos od 750.767,00 evra na rok otplate 8,5 godina.

Vila Milorada Dodika u elitnom kvartu u Beogradu: novinari CIN-a upozoravaju da nikada nije rasvijetljeno porijeklo novca kojim ju je Dodik kupio 2007. godine

Uoči izbora 2018. godine zaboravio je upisati garažu od 45 četvornih metara u Beogradu, ali i nekoliko hektara zemlje koja glasi na njegovu suprugu. U BiH, međutim, nisu predviđene nikakve kazne za političare koji ne prijave točno svoju imovinu, a u ovom slučaju nije bio jedino Dodik zaboravljiv i neprecizan.

Milorad Dodik je i sam znao skrenuti pažnju  javnosti na poslovanje svoje obitelji, a posebno je pokrenuo lavinu kad se u oktobru ove godine požalio da mu je sin nezaposlen, a da kćerkine firme negativno posluju.

CIN je tada podsjetio da je 2010. godine u imovinskoj kartici Milorad Dodik upisao da izdržava svog sina, iako je on već tada bio vlasnik milionske imovine.

"Prema tadašnjoj izjavi o imovinskom stanju navedeno je da je Igor suvlasnik firme 'Fruit Eco' s udjelom od 2,62 milijuna KM, automobila vrijednog 50 hiljada  KM, a imao je i račun u banci s 10 hiljada KM.

Takođe, 2008. godine, firmi 'Fruit Eco' je odobren kredit Investicijsko-razvojne banke Republike Srpske od tri milijuna KM, a odobrio ga je Kreditni odbor dioničara banke na čijem se čelu nalazio njegov otac Milorad Dodik", opisuje jednu od epizoda iz priče o poslovnom uspjehu obitelji Dodik Aladin Abdagić, glavni urednik CIN-a.

Dodik: Ne bi ljudi glasali za kriminalca...

A šta je na to odgovarao Dodik u rijetkim prilikama kada je dopustio novinarima da ga pitaju o imovini i prijateljskim poslovima?

Najčešće je odgovarao da su to sve skupa "gluposti" i da ga ne "interesiraju te priče", da on odgovara "samo na ozbiljna pitanja". Jednom su ga pitali je li tačno da ima na golemom imanju u Laktašima i ribnjake i bazen, a on je odgovorio da je to – bratovo. Uvijek bi bio u pitanju neki drugi član doista razgranate porodice Dodik.

"To što obitelj Dodik ima u Lijevču polju apsolutno je poznato svima ovdje i to znaju ljudi. Znaju da smo jedna od najbogatijih obitelji bili prije rata i to će pokazati izbori ovdje u Laktašima. Sigurno je da za nekog manijaka, kriminalca ili lopova ne bi glasali ni do sada", govorio je Milorad Dodik u intervjuu za Reporter daleke 2000. godine i potom dakako pobijedio na još jednim izborima.

Činjenica je da u ovom trenutku ne postoje zvanične informacije gdje sve firme iz širokog porodičnog portfelja posluju u inostranstvu, posebno na području EU,  te se može samo nagađati što bi se konkretno dogodilo s navodnim udjelima u slučaju da porodica Dodik zaradi sankcije, prenosi portal Net.hr.


BN


 

Pokreće Blogger.